Sådan får du et job i Norge

Næsten 14 procent af Norges samlede befolkning er flygtninge. En tredjedel af dem kommer til Norge for at finde job. Livskvaliteten i Norge trækker fortsat folk fra hele verden. Adgang til fantastisk natur, verdenskendte kulturelle steder såvel som det varme sommerklima og døgnet rundt, føjer til lodtrækningen.

Norge har en meget stabil økonomi og en ledighed på 3.8 procent (februar 2020). Selvom leveomkostningerne i Norge er høje. Men landet er rig på naturressourcer som olie og gas, fisk, skove. Så hvis du flytter til Norge? Eller planlægger du at immigrere til Norge for et job? Først skal du finde et job til dig. Derefter skal du have opholdstilladelse for at blive i Norge. Opholdstilladelsen er den sidste ting, du har brug for. Typen af ​​opholdstilladelse afhænger dog af mange ting som: 

  • Professionel dygtighed,
  • Kompetence,
  • Din besættelse i Norge.

At finde job til udlændinge i Norge udgør en massiv udfordring som en nykommer i landet. Evnen hos indfødte engelsktalende er ingen reel fordel som i andre lande. Dette skyldes, at størstedelen af ​​Norges folk taler fremragende engelsk. Så for at skille sig ud og sikre en stilling skal du have andre faglige færdigheder og erfaring. 

Kan jeg arbejde i Norge uden visum?

Det afhænger af, hvor du kommer fra, og hvor lang tid du forventer at arbejde i landet. Hvis du har brug for en arbejdstilladelse og et ansættelsesvisum til Norge. Du har ikke brug for en licens til at arbejde i Norge, hvis du kommer fra EU / EØS eller andre nordiske lande.

Statsborgere uden for EU / EØS kan ansøge om opholdstilladelse i Norge til arbejdsformål. I visse situationer, hvis du har til hensigt at arbejde i Norge i mindre end tre måneder, har du ikke brug for opholdstilladelse.

Arbejd i Norge for ikke-eu-borgere

Du har brug for en opholdstilladelse, hvis du ønsker at komme til Norge for at arbejde. Normalt skal du først have fundet et job. Hvilken opholdsadgang du kan ansøge om afhænger af din dygtighed og den type job, du vil udføre i Norge.

Du har brug for en opholdstilladelse, hvis du kommer fra et land uden for EU / EØS og planlægger at arbejde i Norge. Du skal ansøge om opholdstilladelse til arbejde, hvis du ikke allerede har opholdstilladelse. Dette blev historisk kaldt en arbejdstilladelse. For eksempel kan dette være en opholdstilladelse for en kvalificeret arbejdstager, kok, sæsonarbejder. Eller selvstændig erhvervsdrivende eller en humanitær, nonprofit eller religiøs organisationsmedarbejder.

Uuddannede job i Norge

Arbejd for mennesker uden specialiseringer eller videregående uddannelse

Hvad er en ufaglært medarbejder?

Du får en lang række rekrutteringsbureauer eller jobbureauer. Mange små organisationer i Norge leverer ufaglærte job. De leder efter grupper af enkeltpersoner som

  • Busledere
  • Håndværkere
  • Assistenter til tøjvask
  • Rengøringsofficerer
  • Sæsonbestemt personale
  • Bemanding til barer og restauranter
  • Transporttendenser

Har Norge brug for en ufaglært arbejdsstyrke? 

JA, masser.

Indvandring Norge opererer i partnerskab med flere af de vigtigste organisationer. De forsyner Norge med ufaglærte medarbejdere. Som et resultat af manglen på arbejdsstyrken er efterspørgslen efter ufaglært arbejdskraft i Norge konstant stærk.

I løbet af de næste fem år har den norske regering forventet et behov for mere end 220,000 nye job.

Hovedparten af ​​disse job ville blive opnået af udenlandske arbejdere, der immigrerer til Norge. Arbejdsløsheden er 81,300, et rekordlavt 3.1 procent ved udgangen af ​​januar 2011, hvilket er så lavt som muligt. Mange af de arbejdsløse vil aldrig få eller tage et fuldt job i dag. Fører til betydelige muligheder i Norge for dig, der leder efter job.

Er du villig til at få et ufaglært job i Norge?

Ja, i Norge kan du få et ufaglært job. Sproget er måske den største udfordring for en nybegynder, men ikke alle job har brug for dig til at tale norsk. Norge har stadig folk, der arbejder i forskellige erhverv fra hele verden.

Sådan får du et job i Norge

Mange ledige stillinger annonceres ikke åbent. Så den primære opgave fra dag et er at opbygge et professionelt netværk. Dette er svært at gøre fra udlandet, medmindre du har højt specialiserede færdigheder og evner inden for dit felt. Her er et par punkter at overveje for at finde job til udlændinge i Norge: 

  • Prøv at lære norsk så hurtigt som muligt
  • Start med at integrere (også kendt som frivillig) med det samme
  • Udvikle specialiseret dygtighed
  • Fra dit professionelle netværk
  • Prøv at forstå norske sociale koder

Hvis du kommer fra en nation uden for EU / EØS og ønsker at arbejde i Norge, skal du have en opholdstilladelse. Ansøg først om opholdstilladelse for at arbejde i Norge, hvis du ikke allerede har opholdstilladelse.

Dette blev tidligere kendt som en Arbejdstilladelse Visa. F.eks. Kunne være en opholdstilladelse for faglærte arbejdere. Eller for sæsonarbejdere, etniske kokke, selvstændige. Og for de ansatte i en humanitær, non-profit eller religiøs organisation.

Den mest betydningsfulde forretning i Norge forbliver vitalitet. Eller anmodningen om en lang række ekspertdesignere fortsætter med at stige. Andre almindelige virksomheder inkluderer skibsfart, skibsfart, fisk og IKT. Vi offentliggjorde de seneste ledige stillinger, der åbnede i Norge.

Kan asylansøgere arbejde i Norge?

Du har ikke ret til at operere i Norge med et asylansøgerpas. En lægeundersøgelse, noget at spise og overnatning vil blive tilbudt dig. Du bliver i et par dage i midten af ​​ankomsten. Derefter flyttes du til asylens modtagelsescenter.

Engelsk undervisningsjob i Norge

Hvis du er engelsk som modersmål, kan undervisning i engelske jobtilbud være passende. Alle jobportaler nedenfor er ret ens og har et stort antal engelske job i Norge. Jeg lærte engelsk at gennemse hver jobmulighed.

  • ESL Beskæftigelse: Det er et gammelt og pålideligt websted, når det kommer til jobjagt. Det har også en artikelsektion relateret til job. Så du læser nogle artikler, der kan være nyttige for dig.
  • I alt ESL: Dette er det ideelle sted for folk, der finder en karriere inden for undervisningsområdet. Da den er designet specielt til undervisningsrelaterede job.
  • ESL Cafe: Jeg kan godt lide dets design, da det matcher navnet cafe og ser ud, jeg vil have en menu, hvorfra du kan bestille et job. Det har også en åbning fra hele verden.
  • Tesla: Denne svarer til Samlet ESL da strukturen ser meget ens ud.

Andre websteder og blogs til jobsøgning

  • Lige landet: Dette er et fremragende sted til ex-pats. Men med hensyn til jobjagt i Norge mener de, at du skal have nyttige links der. De har også foreslået at læse dagsavisen. Så du ikke går glip af nogen mulighed.
  • Udsigterne: Dette websted har alle oplysninger om trendjob i Norge. De har også informeret om de mest usædvanlige job.

Så hvis du er på jobjagt i Norge. Først skal du opbygge dit link, for det andet lære norsk og sidst oprette dit CV eller følgebrev meget godt, så er du klar.

På Internettet de fleste ledige stillinger i Norge er listet.
 
Du kan søge på arbejde, registrere dit CV og dokumentere permanente jobsøgninger på Arbeidsplassen. Tjenesten er kun på norsk. Du kan også finde den mest detaljerede oversigt over tomme stillinger i landet på arbeidsplassen.no (norsk). Dette er konstant bliver opdateret med nye job.
 
Du kan også søge efter arbejde i Norge på forskellige sprog på eures.Europa.eu.
 

Interviewene

Påklædningskoden til arbejdssamtaler er generelt meget afslappet i Norge. Selvom det ikke nødvendigvis er unødvendigt at bære slips, anbefales det at klæde sig pænt.

Nordmænd er stolte af at være punktlige, så det er vigtigt at være til tiden. At starte et interview med et fast håndtryk og opretholde stærk øjenkontakt er også godt.

Et interviewpanel kan bestå af alt fra to til fem personer, og det kan tage 45 til 90 minutter for interviews at finde sted.

Krav til sprog

Du skal gennemføre 300 timers norsk undervisning. Hvis du kommer til Norge fra et land uden for EU for at arbejde, medmindre du er hjemmehørende i et af de nordiske lande.

I øjeblikket er dette meget nyttigt. Det giver dog en klar fordel ved at have engelsk som førstesprog. Stærkt kendskab til både skriftlig og talt norsk giver større adgang til jobmuligheder.

Der er fremragende norske klasser, der tilbydes af staten, der gør det muligt for indvandrere at lære norsk og få god viden.

Tips til følgebrev

Dit følgebrev skal have dit CV og være skræddersyet til den stilling og det firma, du ansøger. Det bør ikke være længere end en side og adresseret til den relevante person. I din besked skal du være optimistisk og afklare, hvorfor du tror, ​​du vil være et godt match for den bestemte position og det hold. Dobbeltkontrol for eventuelle grammatik- og stavefejl. Det er altid en god idé at få dit brev læst af en ven eller en pålidelig kollega.

Tips til interviews

Hvis du har nået dette punkt i interviewprocessen, så lykønsker du dig selv. Hvor meget tættere på at finde et job i Norge er du. Du vil være sikker på at forsegle aftalen med følgende interviewtips!

Inden interviewet skal du lave dit hjemmearbejde og være forberedt med kendskab til virksomheden. De programmerede nøglepersoner indeni og endda de mennesker, der interviewer dig.

Gå til dit følgebrev, CV og arbejdsopslag inden interviewet for at hjælpe med at planlægge nogle af svarene på populære spørgsmål, du kan give.

Selvstændig

Med det rigtige faglærte visum er norsk selvstændig virksomhed mulig. For at blive overvejet for en sådan som at opfylde visse standarder for skolegang, skal du følge visse betingelser. Du skal have en omfattende forretningsplan, og hvert år skal virksomheden opnå en vis fortjeneste. 

I Norge, hvordan skal jeg være selvstændig?

Du bliver nødt til at lave din markedsanalyse for at være effektivt selvstændig i Norge for at sikre, at der er plads til det produkt eller den service, din virksomhed vil levere på markedet.

For at få din opstart i gang skal dine økonomiske og forretningsplaner være sunde, hvis du har brug for at ansøge om et lån eller rejse midler, og du skal have et rimeligt budget for, hvad du forventer at låne / rejse. For potentielle købere vil alle disse detaljer gå langt. Det kan være en god idé at bekymre sig om at få varerne tidligt med varemærker og eventuelle patenter.

Når det kommer til at registrere dig og din virksomhed i dette land til selvstændig virksomhed, er der et par veje, du kan gå. De typer, der er mest almindelige, er:

  • Ejerskabssål;
  • Lille privat samfund;
  • generelt partnerskab
  • En filial af et fremmed land i Norge.

I Norge, hvad er mindstelønnen?

Minimumsløn pr. Time:

For medarbejdere med færdigheder: NOK 209.70. 

For ufaglærte uden nogen erfaring med byggeri: NOK 188.40. 

For ufaglærte medarbejdere, der har mindst et års byggeerfaring: NOK 196.50

For personale under 18 år: 126.50 NOK.

Bygningsarbejdere 

Nationen investerer meget i nye bygninger, motorveje, tunneler og broer. De fleste af arbejderne kommer fra udlandet, som med en masse manuelt arbejde i Norge.

Kvalificerede medarbejdere tjener mindst 197.90 NOK i timen. Til sammenligning kan ufaglærte medarbejdere uden erfaring gøre mindst 177.80 NOK i timen.

Rengøringspersonale 

Mindst 181.43 NOK skal opkræves af personer, der arbejder som rengøringsmidler, hvis de er over 18, og NOK 133.39, hvis ikke. Imidlertid forventes flere rengøringsjobs at blive udført i usammenhængende timer. I disse tilfælde er ikke alle arbejdsgivere ærlige om de ekstra penge, der skal betales!

Hotel- og fødevarevirksomheden
Medarbejdere, der har mindst NOK 20-170 (20 USD). Uden erfaring, 18-årige-135 NOK (14 USD)
 
17-årige - 120 NOK (10 USD)
 
Sekstenårige-110 NOK (10 USD)
 
Industri skibsværft
 
Personer med omfattende erfaring - 180 NOK (20 USD)
 
Eksperter-170 NOK (19 USD)
 
Ikke-erfarne assistenter-160 NOK (18 USD)
 
Elektrisk industri
 
Faglærte arbejdere-217.63 NOK (24 USD)
 
189.52 NOK Andet personale (21 USD)
 
Tjenester til transport
 
Føreren transporterer produkter-175.95 NOK NOK (19 USD)
 
En chauffør med enkeltpersoner-158.37 NOK (126 USD)
 
Hvor meget de koster og de mest efterspurgte medarbejdere
 
Følgende er de gennemsnitlige årsløn i Norge for toparbejdere.
obNOKUSD
Sygeplejerske501,38054,100
Doctor1,692,560182,700
Farmaceut742,57080,155
Bygningsarbejder474,03051,170
VVS-ingeniør626,12067,585
Jernbanetekniker579,79562,585
Lærer499,92053,960
Hotel receptionist459,67049,620
IT-professionel627,61067,745
Kok543,72558,660
Tjener391,36042,225
Blikkenslager381,52041,160
Elektriker405,39043,740
Mechanic401,49543,320
Metalarbejder349,94037,760
Buschauffør374,99040,460
Transportør400,91043,255
Fabriksarbejder418,87045,200

1372 Views